Tajemnica zapachu czyli co warto wiedzieć przy wyborze perfum

Patrick Suskind w „Pachnidłe” napisał: „Kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi.” Magia perfum oczarowuje nas wszystkich. Niektórzy przez lata wierni są tym samym zapachom, inni lubią eksperymentować i bawić się zapachami.

Chociaż wiele osób używa wyrobów perfumowanych, tylko nieliczni znają intrygujący proces w trakcie którego powstają wyjątkowe zapachy. Każda woń to wiązanka kilkunastu a nawet kilkudziesięciu różnych substancji. Poszczególne składniki zapachu współgrają ze sobą, uwalniając swoje bukiety na trzech różnych poziomach. Pośród nich wyróżnia się nutę górną (nutę głowy), nutę środkową (nutę serca) oraz nutę bazową (nutę głębi).

Nuta górna (zwana również nutą głowy lub nutą początkową) stanowi pierwsze, krótkotrwałe wrażenie zapachowe i jest wyczuwana bezpośrednio po otwarciu flakonu. Składniki tej nuty na początku są bardzo intensywne ale też zmienne i najbardziej lotne. Jednak na podstawie tej nuty często podejmujemy decyzję o zakupie produktu.
Nuta środkowa (zwana nutą serca) to nieco mniej intensywny zapach, który roztacza się od kilku do kilkunastu minut po uwolnieniu.

Nuta bazowa stanowi końcowe wrażenie, jakie pozostawia po sobie zapach. Jest to najtrwalsza część zapachu, która może utrzymywać się do kilku godzin.

Siła zapachu zależy od procentowej zawartości składników zapachowych, które zostały zmieszane w gotowym produkcie. Wyróżniamy następujące kategorie zapachów:

Perfumy – najsilniejsza i najdłużej utrzymująca się forma zapachu. Charakteryzuje się najwyższym stężeniem zapachu, które zazwyczaj wynosi ponad 20 procent.

Woda Perfumowana – jedna z form zapachu charakteryzująca się niższym niż w perfumach stężeniem olejku zapachowego. Zawartość składników zapachowych waha się między 15-20 procent.

Woda toaletowa – jest lżejsza wersją od wody perfumowanej i zawiera niższe stężenie olejku zapachowego. Zawiera od 7 do 15 procent składników zapachowych.

Dobranie odpowiedniego zapachu wcale nie jest takie łatwe. Ten sam zapach zazwyczaj różnie pachnie w zależności od osoby, która go nosi. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas ma inne pH i różni się chemią organizmu. I dlatego wąchanie paska lub korka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dopiero na skórze zapach daje odpowiedni efekt. Pamiętaj również aby tego samego dnia wąchać tylko 2-3 zapachy.

„Perfumy żyją w czasie; mają swoja młodość, wiek dojrzały i starość. I tylko jeżeli w każdej z tych trzech epok wydzielają równie przyjemny zapach, można je uważać za udane.”

Dodaj komentarz